Piesakiet vizīti


Cik ilgā laikā pēc acs operācijas iespējama acu protezēšana?
Acu protezēšana pēc operācijas atkarīga no dažādiem faktoriem, taču bieži vien pirmo protēzi – konformera korpusu jau var ievietot trīs līdz piecas dienas pēc operācijas, lai saglabātu acs dobuma līdzšinējo formu. Īsto/ patstāvīgo protēzi iespējams izgatavot tikai pēc tam, kad acs dobums ir pilnīgi sadzijis, dzīšanas process katram ir individuāls.

Kas ir konformers?
Pēc acs ķirurģiskās izņemšanas, acs dobumā tiek ievietota dzidra plastikas materiāla lēca jeb konformers, kas pilnībā atbilst acs dobuma izmēriem un ļauj funkcionēt plakstiņiem, neaizskarot operācijas šuvju rētas. Konformeru nēsā sešas līdz astoņas nedēļas līdz acs dobums ir pilnībā sadzijis un samazinājies pietūkums. Jaunākās paaudzes konformeri ir daudz izliektāki un piemēroti labākai acs protēzes noturēšanai, turklāt tie samazina konjunktīvas izspiešanu un protēžu ekstrūziju. Visi konformeru korpusi tiek pakļauti sterilizācijai ar etilēnoksīdu, kas ir FDA (ASV Pārtikas un medikamentu pārvalde???) apstiprināta metode, ko izmanto arī PMMA acu protēžu sterilizācijai.

Vai ir iespējams mainīt stikla protēzes pret PMMA materiālu?
Jā, protams. Mūsdienās acu protezēšana ļauj brīvi manipulēt ar vienu vai otru materiālu, atšķirība ir pašu materiālu īpašībās, kā arī pacienta individuālajās sajūtās – kurš materiāls lietošanai atbilst labāk. 

Kādas ir būtiskākās PMMA materiāla atšķirības no kriolītstikla?
PMMA materiāls jeb polimetilmetakrilāts pakļaujas korekcijām, piemēram, to pietiek nopulēt, un acs protēze atkal izskatīsies kā jauna. Stikla protēzes atjaunot nav iespējams. PMMA materiāls nerada diskomfortu pie augstas vai zemas temperatūras, tam ir zema siltumvadāmība atšķirībā no stikla protēzēm, kas lielā salā var radīt acs dobuma apsaldējuma risku vai uzkarst atrodoties saunā PMMA materiāls ir trieciendrošs, kas nozīmē, ka protēze, nokrītot, nesaplīsīs. Stikla protēzei, nokrītot uz cietas virsmas, tā sašķīdīs. Jāatzīmē, ka savulaik Skandināvijas valstīs līdzās PMMA protēzēm tika piedāvātas Vācijā izgatavotās kriolītstikla protēzes, taču laika gaitā tika secināts, ka ziemeļvalstu klimatiskajiem apstākļiem piemērotākās ir tieši PMMA materiāla protēzes.

Cik ilgi var nēsāt acs protēzi no PMMA materiāla?
Lai arī PMMA materiāla protēžu lietošanas laiks ir ievērojami garāks nekā kriolītstikla protēzēm, mēs iesakām mainīt protēzes ik pēc pāris gadiem, jo dzīves laikā cilvēka acs dobuma izmērs mainās. Nereti pacients pats sajūt, kad nepieciešams mainīt protēzi – tā kļūst kairinoša (īpaši stikla protēzes), protēze kļuvusi vaļīga vai pārāk cieša u.c. Neraugoties uz to, ka PMMA materiāla acu protēzes var regulāri piekoriģēt un nopulēt, ar laiku protēze noveco morāli un labāk izgatavot jaunu. 

Lasīt vairāk