Neiro-ortopēdiska pieeja fizioterapijā

Fizioterapijas metožu klāsts, kas palīdz atbrīvoties no dažādām veselības problēmām ir ļoti plašs. Veselības centra ADORIA fizioterapeits Māris Locāns apguvis un savā darbā ar pacientiem pielieto Latvijā vēl maz pazīstamu metodi, kuras nosaukums ir  lietišķā kustību neiroloģija. 

Metodes pamatā ir neiro-ortopēdiska un holistiska pieeja, kura skata cilvēka ķermeni kā vienotu veselumu, novērtējot visas organisma sistēmas un to funkcionālās saistības. Lai novērtētu šīs savstarpējās saistības un funkcionēšanu fizioterapeits izmanto manuālos muskuļu testus, kuri sniedz precīzu attainojumu tam, vai testējamos audos nav izmanīts bioelektriskais lādiņš, kas nereti iet roku rokā ar izmaiņām to funkcionēšanā. 

 

Atjauno ar pieskārieniem

Šīs metodes pamatā tiek izmantotas audu bioelektriskās īpašības. Katrs cilvēks ir elektriski lādēts, visiem organisma audiem ir savs bioelektriskais lādiņš, un šis apgalvojums ir uz pierādījumiem balstīts. Veseliem un pareizi funkcionējošiem organisma audiem šis lādiņš ir negatīvs, bet vietā, kurā vērojama kāda disfunkcija, lādiņš kļūst pozitīvs. Terapeitam pareizi pieskaroties terapeitiskās lokalizācijas punktiem, kuri ir saistīti ar pozitīvi lādēto audu regulācijas ceļiem nervu sistēmā, iespējams nobalansēt jeb nokalibrēt šo lādiņu, padarot to negatīvu, un rezultātā uzlabot funkcionēšanu. 

 

Paklauvēšana pa  kaula virsmu

Pati kalibrēšanas procedūra ir vienkārša – pēc terapeitiskās lokalizācijas punktu atrašanas tiek veikta “paklauvēšana” pa kaula virsmu, kas līdzsvaro bioelektrisko sistēmu, izlīdzinot elektrisko lādiņu ķermenī. “Tas ir tāds kā restarts, kad organisms atjauno savu funkciju. Pēc vajadzības līdztekus veicu manuālas darbības – pastiepšanu, aktivizēšanu vai jebkuru citu mīksto audu tehniku, atbilstoši individuālajām vajadzībām. Vienmēr kombinēju vairākas metodes, jo, piemēram, arī jebkurš locītavu bloks izmaina to informāciju, kura no audiem tiek nogādāta uz smadzenēm, sūtot brīdinājuma signālus par to, ka konkrētajā vietā, iespējams, ir kāda problēma, kas prasa piesardzību,” skaidro fizioterapeits.

 

Jāveic arī mājas darbi

Veiksmīga rezultāta sasniegšanai pacientiem jāpilda arī mājas darbi. Tie ir speciāli vingrinājumi, kurus fizioterapeits sagatavo un piemēro katram individuāli atkarībā no problēmas specifikas. Vingrojumi ķermenim parasti tiek kombinēti ar acu vingrojumiem vai pozīcijām, jo tām ir liela nozīme kustību koordinēšanā. 

 

Risina plaša spektra traucējumus

Viena no lietišķās muskuļu neiroloģijas metodes priekšrocībām ir iespēja dažkārt pacienta sāpju, diskomforta vai kādas citas sūdzības likvidēt jau pirmajā apmeklējuma reizē. Citkārt vajadzīgi vairāki apmeklējumi. Šī neiro-ortopēdiskā pieeja ir izmantojama pie plaša spektra traucējumiem – jebkura veida sāpēm, izmainītas funkcionēšanas, pēc traumām, operācijām utml. Apmeklējot fizioterapeitu, ir noderīgi atcerēties arī senas traumas, kas gūtas pirms vairākiem gadiem, gadu desmitiem vai pat bērnībā. Kā uzsver M.Locāns: “Mūsu nervu sistēmai nav jauna vai veca trauma, tā ir vienkārši trauma, kura var turpināt raidīt  izmainītu signālu uz smadzenēm no šiem audiem nenoteiktu laika posmu.” 

Lietišķās kustību neiroloģijas metodi M.Locāns apguvis profesionālās kvalifikācijas celšanas kursos Applied Movement Neurology Academy, tajos tiek apvienota zināšanu papildināšana funkcionālās neiroloģijas, biofizikas, integratīvās un sporta medicīnas jomās. 

Lasīt vairāk