Piesakiet vizīti


Ginekoloģiskā ultrasonogrāfija

Ginekoloģiskā ultrasonogrāfija (USG) ir mūsdienīga, droša, nekaitīga un nesāpīga vizuālās diagnostikas metode mazā iegurņa orgānu izmeklēšanai. Ar šī izmeklējuma palīdzību iespējams ātri un precīzi iegūt rezultātus, noteikt diagnozi un atklāt dažādas ginekoloģiskas saslimšanas jau sākuma stadijā. USG palīdz atklāt dažādas iekaisuma slimības, cistas, miomas, saaugumus, ārpusdzemdes grūtniecību, kā arī ļaundabīgus audzējus sākuma stadijā.

Ginekoloģiskā ultrasonogrāfija ir būtiska grūtniecības laikā, jo ļauj sekot līdzi mazuļa atttīstībai sievietes dzemdē. Topošajai māmiņai tas ir īpaši saviļņojošs brīdis, jo caur datora ekrānu iespējams ieraudzīt savu bērniņu, redzēt viņa kustības un ieklausīties sirdspukstos.

Ultrasonogrāfijā izmanto ultraskaņu jeb augstas frekvences skaņu viļņus. Šos viļņus izstaro uz izmeklējamo orgānu un, atstarojoties no audiem, tiek saņemts signāls, kas projicējas monitora ekrānā. Pasaulē veiktie pētījumi vairākkārt apstiprinājuši, ka USG ir absolūti nekaitīga metode un neatstāj ietekmi uz veselību.

Mūsu Veselības un skaistuma centrā Adoria ginekoloģiskā ultrasonogrāfija tiek veikta ar jaunākās paaudzes USG aparatūru, kas ļauj iegūt precīzu informāciju un nodrošina kvalitatīvus, augstas izšķirtspējas attēlus. Izmeklējuma rezultāti tiek iegūti uzreiz, kas ir viena no svarīgākajām šīs diagnostikas metodes priekšrocībām. Problēmu gadījumā jūs no ārsta kabineta iznāksiet jau ar gatavu ārstēšanās plānu.

Ginekoloģiskā ultrasonogrāfija tiek veikta divējādi:

transvagināli, kad makstī ievada izmeklēšanas zondi. Šajā gadījumā paciente sajūt vien nelielu, nesāpīgu spiedienu;
transabdomināli, kad izmeklējumu veic caur vēdera priekšējo sienu. Parasti šo veidu izmanto grūtniecēm otrajā un trešajā trimestrī.

Ginekoloģiskā ultrasonogrāfija ir procedūra, kam nav nepieciešama iepriekšēja sagatavošanās. Izņēmums ir jaunietes, kam nav bijuši dzimumsakari. Šadā gadījumā izmeklējumu veic transabdomināli un, lai mazā iegurņa orgāni būtu labāk saskatāmi, nepieciešams pilns urīnpūslis, kas šos orgānus “paceļ” augstāk. Tālab jaunietēm aptuveni vienu stundu pirms USG izmeklējuma jāizdzer ap 1,5 litrs šķidruma, vislabāk ūdens.

Atgādināsim, ka pagaidām Veselības un skaistuma centrā Adoria nav pieejama krūšu ultrasonogrāfiskā izmeklēšana.

 

Ultrasonogrāfija grūtniecēm (USG dzemdniecībā, augļa USG) ir nozīmīgs izmeklējums topošā bērniņa veselības un attīstības uzraudzīšanai.

Pirmā trimestra augļa hromosomālu patoloģiju skrīnings.
Šo skrīningu piedāvā visām grūtniecēm. Pirmā trimestra ģenētiskais skrīnings sevī ietver:

1) Vecuma riska aprēķināšanu. Pieaugot vecumam ir augstāks risks, ka Jums būs augļa hromosomāla patoloģija.

2) Asins analīzes no vēnas mātei. Analīzēs izvērtē divus marķierus: brīvais βHCG(beta-horionadotropais hormons) un PAPP-A (ar grūtniecību asociēts plazmas
proteīns A).

3) Augļa ultrasonogrāfija. Ultrasonogrāfijas laikā izmēra augli, skausta kroku. Skausta kroka ir augļa kaklā un galvaskausa zemākajā daļā atrodoša šķidruma
kolekcija. Palielināta skausta kroka ir saistīta ar paāugstinātu risku uz augļa hromosomālām patoloģijām.
Zema riska grūtniecēm skrīningu veic sākot no 11.grūtniecības nedēļām, līdz 13.grūtniecības nedēļām un 6 dienām. Asins analīzes ir jānodod ne vēlāk kā divas dienas pēc ultrasonogrāfijas.
Augsta riska grūtniecēm šīs algoritms nedaudz atšķiras.  Ultrasonogrāfiju Jums veiks ārsts - eksperts Dr. Natālija Gailīte.
Ņemot vērā Jūsu asins analīžu rezultātus, vecuma risku un atradnes ultrasonogrāfijas laikā, tiks aprēķināts Jūsu risks uz augļa hromosomālām
slimībām.

Lasīt vairāk

Iepazīsti mūsu ārstus

Dr. Inese Gračova
Dr. Inese Gračova
Ginekoloģe / dzemdību speciāliste
Dr. Natālija Gailīte
Dr. Natālija Gailīte
Ginekologs / Dzemdību speciālists / ultraskaņas izmeklēšana dzemdniecībā un ginekoloģijā
Dr. Katerīna Alehnoviča
Dr. Katerīna Alehnoviča
Ginekoloģe / dzemdību speciāliste