Kā tiek veikta ginekoloģiskā ultrasonogrāfija?
Ginekoloģiskā USG tiek veikta divējādi :
Šī izmeklējuma laikā sievietes makstī ievada izmeklēšanas zondi. Šajā gadījumā sieviete izjūt vien nelielu spiedienu. Izmeklējums ir nesāpīgs un pilnībā drošs. Parasti šis ir veids, kā noris ultrasonogrāfija 5. grūtniecības nedēļā, jeb pašā grūtniecības sākuma posmā.
Izmeklējums tiek veikts caur priekšējo vēdera sienu. Šo veidu parasti izmanto grūtniecēm 2. un 3. trimestrī. Uz vēdera tiek uzklāts speciāls gēls, lai uzlabotu kontaktu starp USG iekārtu un pacientes ādu. USG zonde, kas veido ultraskaņas viļņus, tiek vadīta pa pacientes vēderu, atainojot attēlu uz ekrāna.
Vai nepieciešama iepriekšēja sagatavošanās?
Ginekoloģiskajai ultrasonogrāfijai nav nepieciešama iepriekšēja sagatavošanās. Izņēmums ir jaunietes, kam nav bijuši dzimumsakari.
Ultrasonogrāfija topošajai māmiņai un mazulim ir nekaitīga.
Pasaulē veiktie neskaitāmie pētījumi pierāda, ka USG ir drošs un nekaitīgs izmeklējums.
USG izmanto ultraskaņu, jeb augstas frekvences skaņu viļņus. Šos viļņus izstaro uz izmeklējamo orgānu, un, atstarojoties no audiem, tiek saņemts signāls, kas projicējas monitora ekrānā.
Šis izmeklējums kopumā var aizņemt līdz 40 minūtēm, taču laiks, ko speciālists pavada apskatot mazuli ar USG iekārtu ir maksimums 10 minūtes.
Mūsu veselības un skaistuma centrā Adoria ginekoloģiskā ultrasonogrāfija tiek veikta ar jaunākās paaudzes USG aparatūru, kas ļauj kas ļauj iegūt precīzu informāciju un nodrošina kvalitatīvus, augstas izšķirtspējas attēlus.
Izmeklējuma rezultāti tiek iegūti uzreiz.
Tā ir viena no svarīgākajām šīs diagnostikas metodes priekšrocībām. Problēmu gadījumā, Jūs no ārsta kabineta iznāksiet jau ar gatavu ārstēšanas plānu un mūsu ginekologi pēc iespējas detalizētāk spēs atbildēt uz visiem jautājumiem.
Pirmā ultrasonogrāfija grūtniecēm
Ultrasonogrāfija grūtniecības laikā tiek veikta vairākas reizes. Ja grūtniecība noris bez sarežģījumiem, tad parasti USG izmeklējums tiek veikts 2 – 3 reizes grūtniecības laikā.
Iestājoties grūtniecībai, ļoti svarīgi ieplānot pirmo vizīti un apmeklēt ārstu līdz 10. grūtniecības nedēļai, lai sastādītu individuālu grūtniecības aprūpes plānu.
Visbiežāk pati pirmā ultrasonogrāfija tiek veikta no 4 – 6 grūtniecības nedēļai, pirms vēl māmiņa stājas grūtniecības uzskaitē.
Šīs apskates laikā speciālista uzdevums ir:
- noteikt, vai grūtniecība patiešām iestājusies;
- vai tā nav ārpusdzemdes grūtniecība, kas būtu jāpārtrauc;
- vai auglim pukst sirds;
- vai redzams viens vai vairāki augļi;
- tiek izmērīti augļa parametri un noteikta grūtniecības nedēļa, kā arī aptuvenais dzimšanas datums.
Pirmā trimestra skrīnings
1.trimestra skrīnings parasti tiek veikts no 11. līdz 13. nedēļai un 6 dienām.
Pirmā trimestra skrīnings ir kombinēts tests, kas noris divos etapos :
1. bioķīmiskā analīze, kas ir asins analīzes, kas tiek ņemta no mātes venozajām asinīm. Šajās analīzēs tiek izvērtēti 2 ģenētiskie marķieri PAPP-A un HCG ( plazmas proteīns A un brīvais beta HCG ). Šo abu ģenētisko marķieru attiecība ļauj izvērtēt kādā grūtniecības riska kategorijā izvērtējamā grūtniecība ierindojama: augsta riska, vidēja riska vai zema riska grūtniecība.
Asinsanalīzes ir jānodod ne vēlāk, kā divas dienas pēc pirmā skrīninga veiktā ultrasonogrāfijas izmeklējuma.
2. Augļa detalizēta ultrasonogrāfija. Šajā ultrasonogrāfijā tiek izvērtēti ģenētiskie marķieri pēc vairākiem kritērijiem, noteiktā plaknē tiek apskatīta deguna kaula esamība, skausta krokas biezums, izmērīts augļa garums. Tiek pārbaudīti bērniņa iekšējie orgāni, ekstremitātes, kā attīstās un pukst bērniņa sirds, vai asinsrites plūsma, kas veidojas nabassaitē ir pareiza.
Pirmā trimestra skrīnings ļauj pietiekoši precīzi konstatēt grūtniecības laiku un iespējamās augļa pataloģijas.
Taču izmaiņas 1. trimestra skrīninga rezultātos vēl nenozīmē to, ka auglim tiešām ir kāda iedzimta pataloģija, taču riska faktori tiek parādīti. Ja bioķīmiskās analīzes un pirmā trimestra USG tiek konstatēts paaugstināts ģenētisko pataloģiju risks, tad jaunā māmiņa tiek nosūtīta uz papildus izmeklējumiem.
Otrā trimestra skrīnings
2. trimestra skrīnings sievietēm tiek veikts aptuveni 18. – 22. grūtniecības nedēļā.
Otrā trimestra skrīningā tiek veikts USG izmeklējums, kura laikā tiek izvērtēts iekšējo orgānu novietojumus, to struktūra, tāpat arī tiek noteikta skeleta un galvas smadzeņu struktūra, kuņģa un zarnu trakts, nieru attīstība.
Ja kaut kādu iemeslu dēļ nav bijis iespējams veikt pirmā skrīninga bioķīmisko analīzi, tad otrais skrīnings dod iespēju veikt riska aprēķinus analizējot trīs citus bioķīmiskos rādītājus ( AFP, HCG un estriolu ).
Taču augsta riska grūtniecībām otrā trimestra skrīnings tiek veikts obligāti, un tiek izvērtēti gan pirmā, gan otrā trimestra skrīningu rezultāti.
Tāpat arī šis ir vispatīkamākais un satraucošākais izmeklējums, jo tieši otrā skrīninga laikā ir iespējama bērna dzimuma noteikšana USG izmeklējuma laikā.
Trešā trimestra skrīnings
Šis nav obligāts izmeklējums, taču, ja jaunā māmiņa vēlās un ārsts ir pārliecināts, par izmeklējuma nepieciešamību, tiek veikts arī trešā trimestra USG skrīnings.
Tāpat arī tas ir noteikts augsta riska grūtniecēm, kā arī grūtniecēm, kas izslimojušas kādu nopietnu saslimšanu ( Covid, gripa, u. c. ) grūtniecības laikā, ja konstatēts gestācijas diabēts, kā arī, ja topošās māmiņas vecums ir virs 35 gadiem.
Šajā izmeklējumā konstatē mazuļa attīstību atbilstoši vecumam, precizē gaidāmo dzemdību datumu, pievērš uzmanību mazuļa kustībām.
Biežāk uzdotie jautājumi
1. Kas ir skrīnings?
Skrīnings un sonogrāfija pēc būtības ir viens un tas pats, atšķiras vien nosaukums. Tas ir izmeklējumu kopums, kas ļauj konstatēt augļa pataloģijas, augļa atbilstošu attīstību un grūtniecības normālu norisi.
2. Vai USG un skrīninga izmeklējumi ir bīstami auglim?
Nē, šie izmeklējumi ir pilnīgi droši gan auglim, gan topošajai māmiņai. Tieši otrādi, tie ir ļoti būtiski, lai laikus konstatētu visus ar grūtniecību saistītos riskus, un iespēju robežās tos novērstu, kā arī ļautu ārstiem pievērt pastiprinātu uzmanību māmiņas un mazuļa veselībai, ja konstatētas kādas novirzes no normas.
3. 2. trimestra skrīnings – vai obligāti jāveic?
Jā, otrā trimestra skrīnings ir obligāts, lai uzraugošais ginekologs, kā arī māmiņa būtu droši, ka grūtniecība un augļa attīstība noris normāli.
4. Vai grūtnieču izmeklējumi ir bez maksas?
Jā, stājoties uzskaitē Adoria skaistuma un veselības centrā grūtnieču aprūpe un visi nepieciešamie un obligātie izmeklējumi ir bez maksas, tāpat arī 1. un 2. trimestra ultrasonogrāfija grūtniecēm. Cena par papildu izmeklējumiem, kas noris ārpus obligātajiem izmeklējumiem atrodama mūsu mājas lapā zem sadaļas Cenrādis.
5. Vai topošais tēvs var piedalīties grūtniecības USG apskatēs.
Jā, Adoria veselības centrā uz USG apskatēm gaidīsim arī topošos tēvus, lai kopā ar māmiņu baudītu pirmos mazuļa sirdspukstus un dalītos priekā par šo satraucošo notikumu.