Pirmā ultrasonogrāfija grūtniecēm – viss, kas jāzina topošajiem vecākiem!

2023. gada 16. februāris


Foto: Freepik.com/StefamePik

Skaists, neaizmirstams un brīnumains, – tā varētu raksturot brīdi, kad pāris uzzina, ka viņi pavisam drīz kļūs par vecākiem. Sievietei pašas pirmās grūtniecības nedēļas var būt ne tikai laimes, bet arī satraukuma un neziņas pilnas, jo par gaidāmo mazuli, visbiežāk, liecina vien pozitīvs grūtniecības tests un iztrūkstošas mēnešreizes.

Kad pirmā brīža satraukums un emocijas norimušas, laiks plānot pirmo vizīti pie ārsta – ginekologa, lai noskaidrot, vai grūtniecība noris normālā gaitā, kā arī, lai sastādītu turpmāko grūtniecības aprūpes plānu.

Kas topošajai māmiņai un tētim jāzina par to, kā noris  pirmā ultrasonogrāfija grūtniecēm, kad plānot pirmo ārsta apmeklējumu, kā arī – kādi USG izmeklējumi vēl gaidāmi visā grūtniecības periodā – par to visu šajā rakstā!

Kad būtu jāieplāno pirmais ginekologa apmeklējums? 

Pats pirmais ginekologa – dzemdību speciālista apmeklējums būtu jāieplāno līdz 12. grūtniecības nedēļai. Taču lielākā daļa grūtnieču savu pirmo speciālista apmeklējumu ieplāno drīz vien pēc tam, kad konstatēts grūtniecības fakts, un tas notiek aptuveni no 6. līdz 8. grūtniecības nedēļai.

Pati pirmā vizīte parasti ir visilgākā un tā var būt pat stundu gara. Tiek paņemtas visas nepieciešamās analīzes – pilna asins aina, nosaka rēzus faktora piederību, veic izmeklējumus uz hepatītu, sifilisu un HIV, nepieciešams nodot arī urīna analīzes, tāpat arī paņem maksts mikrofloras uztriepi.

Ja izvēlētajā aprūpes iestādē uz vietas pieejama ginekoloģiskā USG, tad šī arī būs tā reize, kad tiek veikta pirmā ultrasonogrāfija grūtniecei.

Ginekologs sniedz konsultāciju topošajiem vecākiem par grūtniecības norisi, par to, kad tiek veikts tik svarīgais pirmā trimestra skrīnings, kā arī par visiem pārējiem obligātajiem izmeklējumiem.
Tāpat arī jārēķinās, ka ārsts uzdos jautājumus, kas saistīti ar māmiņas un tēta veselības stāvokli, slimību vēsturi, iepriekšējām grūtniecībām un dzemdībām, ja tādas bijušas.

Uz šo, kā arī turpmākajām vizītēm, lielākajā daļā ārstniecības iestāžu laipni aicināti līdzi arī topošie tēvi, lai būtu klātesoši visu grūtniecības laiku, kā arī uzzinātu sev interesējošos jautājumus.

Topošie vecāki var izlemt, vai izvēlēties ārstniecības iestādi, kas ir noslēgusi līgumu ar Nacionālo veselības dienestu par grūtnieču aprūpi, tātad grūtniecības aprūpe būs valsts apmaksāta, vai kādu no maksas aprūpes iestādēm, kur grūtniecības aprūpe un visi ar grūtniecību saistītie izmeklējumi būs maksas pakalpojums.

Pirmā ultrasonogrāfija grūtniecēm – kā tā noris?

Ultrasonogrāfija grūtniecēm pašā grūtniecības sākumā tiek veikta transvagināli, kas nozīmē to, ka izmeklējuma zonde tiek ievadīta sievietes makstī.
Šāda veida izmeklējums nav sāpīgs vai bīstams, taču sieviete var izjust nelielu spiedienu.

Paša pirmā ultrasonogrāfijas izmeklējuma mērķis ir, pirmkārt, noteikt vai sieviete patiešām ir stāvoklī. Šī USG  īpaši svarīga ir arī tāpēc, ka tiek pārbaudīts vai nav iestājusies ārpusdzemdes grūtniecība, kas ar steigu jāpārtrauc.
Konstatē vai ir iestājusies viena vai vairāku augļu grūtniecība, pārbauda vai auglim pukst sirds, kā arī veic augļa mērījumus.

Balstoties uz visiem veiktajiem mērījumiem, nosaka grūtniecības nedēļu un aptuveno dzemdību datumu.


Foto: Freepik.com/StefamePik

Turpmākie USG izmeklējumi grūtniecības laikā

Saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem, grūtniecības laikā obligāti paredzēts veikt divus USG izmeklējumus
Obligātā pirmā ultrasonogrāfija grūtniecēm tiek veikta no 11. – 14. grūtniecības nedēļai, otrā – no 18. – 22. grūtniecības nedēļai. 
Taču ļoti bieži uzraugošais ginekologs nozīmē papildus USG no 34. – 36. grūtniecības nedēļai, kā arī, nepieciešamības gadījumā, īsi pirms dzemdībām. 

Pirmā trimestra skrīnings, kas tiek veikts no 11. – 14. grūtniecības nedēļai, ir kombinētais izmeklējumu tests. Šīs skrīnings ietver ultrasonogrāfijas izmeklējumu, kurā tiek vērtēta augļa anatomija, mēra mazuļa kakla krokas biezumu, kā arī noteiktā plaknē apskata deguna kaula esamību. 
Tāpat arī veic mazuļa mērījumus, pārbauda placentu, nabassaiti un dzemdes kaklu. 

Divu dienu laikā pēc veiktās ultrasonogrāfijas grūtniecei jānodod asins analīzes, lai veiktu ģenētisko skrīningu. 
Pēc tam visus iegūtos mērījumus un analīžu rezultātus ievada speciālā programmā, kas nosaka ģenētisko saslimstību risku ( Patau sindroms, Edvardsa sindroms, Dauna sindroms u. c. )
Šis skrīnings grūtniecēm tiek veikts, jo gana precīzi ļauj noteikt, vai grūtniecība ierindojama augsta vai vidēja riska grūtniecības kategorijā, kā arī ļauj konstatēt iespējamos sarežģījumus, kā arī ģenētisko pataloģiju riskus.  

2. trimestra skrīnings jeb ultrasonogrāfija grūtniecēm  tiek veikta no 18. – 22. grūtniecības nedēļai. Šajā USG izvērtē mazuļa iekšējo orgānu novietojumu, to struktūru, arī skeleta un galvas smadzeņu struktūru, kā arī novērtē kuņģa un zarnu trakta, kā arī nieru attīstību.

Tāpat arī tiek apskatīta dzemde, placentas atrašanās vieta un tas, kā tā darbojas, izmēra augļūdens daudzumu un dzemdes kakla garumu. Šajā izmeklējumā jau daudz precīzāk var noteikt gaidāmo dzemdību datumu.

Bērna dzimuma noteikšana USG

Visbiežāk otrā trimestra skrīnings ir tas brīdis, kad iespējams noteikt bērniņa dzimumu. Ja bērniņš nav aizgriezies, pielicis priekšā rociņu vai kā citādi nolēmis noslēpt savu dzimumu, tad aptuveni no 18. grūtniecības nedēļas speciālists ar gana augstu precizitāti varēs paziņot šo tik gaidīto ziņu topošajiem vecākiem.


Foto: Freepik.com/StefamePik

Kompetents un zinošs speciālists sniegs drošības sajūtu

Grūtniecības laikā svarīgi atrast ginekologu, kas ar iejūtību, sapratni un zināšanām spēs sniegt topošajiem vecākiem drošības sajūtu.

Pirmā ultrasonogrāfija grūtniecēm ir ļoti īpašs un emocionāls brīdis, tieši tāpēc svarīgi, lai izmeklējumu veic zinošs dzemdību un grūtniecības ultrasonogrāfijas speciālists, kas varēs atbildēt uz visiem topošo vecāku jautājumiem. Tāpat arī svarīgi, lai nepieciešamības gadījumā izvēlētā aprūpes iestāde piedāvā USG izmeklējumu veikt uz vietas.

Skaistuma un veselības centrs Adoria piedāvā augstas klases, valsts apmaksātu grūtniecības aprūpi, izcilus speciālistus, jaunāko aparatūru un patīkamu atmosfēru, lai šo tik īpašo laiku topošo vecāku dzīvēs padarītu pēc iespējas patīkamāku.

Atpakaļ uz sarakstu
Lasīt vairāk