Doplerogrāfija (asinsvadu dupleks ultrasonogrāfija)
Dr. Andrejs Levins
 

Mūsdienu straujajā dzīves ritmā ne vienmēr pievēršam uzmanību šķietami nebūtiskiem veselības traucējumiem. Mazliet notirpusi kāja vai roka – kam negadās, gan jau pāries. Nedaudz pietūkušas kājas?  Bijusi gara darbdiena, daudz "uz kājām", sīkums vien. Bieži salst pēdas pat ar siltām vilnas zeķēm – droši vien pie vainas mazkustīgs dzīves veids. Patiesībā šādas un vēl citas pazīmes var liecināt par problēmām ar asinsvadu veselību. To savlaicīgai diagnosticēšanai nepieciešama doplerogrāfija jeb asinsvadu dupleks ultrasonogrāfija.

Doplerogrāfija ir vizuālās diagnostikas izmeklējums, kas paredzēts asinsvadu izmeklēšanai ar ultraskaņas palīdzību. Šī metode pazīstama arī ar nosaukumu dupleks ultrasonogrāfija. Izmeklējums ļauj novērtēt asinsvadu struktūru, reģistrēt asiņu plūsmas virzienu un ātrumu. Tādējādi var diagnosticēt asinsvados notiekošās pārmaiņas, traucējumus un izvērtēt to funkcionālo stāvokli. Doplerogrāfija jeb dupleks ultrasonogrāfija tiek izmantota gan diagnostikai, gan, lai novērtētu jau uzsākta ārstēšanas procesa efektivitāti.

Mūsu Veselības un skaistuma centrā Adoria doplerogrāfija jeb dupleks ultrasonogrāfija tiek piedāvāta kāju un roku asinsvadiem – vēnām un artērijām. Izmeklējums tiek veikts ar jaunākās paaudzes diagnostikas iekārtu, kas garantē daudzpusīgu un precīzu rezultātu iegūšanu.

Kāju un roku asinsvadu doplerogrāfija palīdz diagnosticēt:

  • vispārējo kāju un roku artēriju un vēnu veselības stāvokli;
  • iespējamos asinsvadu sašaurinājumus;
  • ar aterosklerozi saistītās pārmaiņas asinsvados;
  • kāju dziļo un virspusējo vēnu bojājumus;
  • iespējamo trombozi kāju vēnās;
  • iedzimtas vēnu patoloģijas;
  • citus traucējumus vai izmaiņas.

Ja dupleks uzrādīs izmaiņas, kam nepieciešama tālāka izmeklēšana, mūsu ārsts atkarībā no diagnozes nosūtīs pacientu uz konsultāciju pie asinsvadu ķirurga vai flebologa (vēnu speciālista).

Kad nepieciešama doplerogrāfija jeb dupleks ultrasonogrāfija:

  • cilvēkiem ar cukura diabētu jeb cukurslimību – šiem pacientiem doplerogrāfija kāju un roku asinsvadiem ieteicama vismaz vienu reizi gadā;
  • pie nepatīkamiem simptomiem rokās vai kājās – regulāra tirpšana, sāpes, salšana, pietūkums, arī nevienmērīgs pietūkums (piemēram, viena kāja pietūkusi vairāk nekā otra), biežs kāju nogurums, parādās grūtības staigāt u.tml.;
  • gados vecākiem cilvēkiem aterosklerotisku izmaiņu noteikšanai vai monitorēšanai.

Doplerogrāfija jeb dupleks ultrasonogrāfija ir pakalpojums, ko var saņemt ar ģimenes ārsta vai cita speciālista norīkojumu. Izmeklējums ir nesāpīgs, tam nav nepieciešama speciāla iepriekšējā sagatavošanās.  Doplerogrāfija ilgst aptuveni 20 minūtes un rezultāts iegūstams uzreiz elektroniskā veidā vai kā papīra dokuments. Pēc izmeklējuma pacients var doties savās gaitās.

Pie mums, Veselības un skaistuma centrā Adoria, doplerogrāfija jeb dupleks ultrasonogrāfija tiek piedāvāta tikai pieaugušajiem pacientiem.

Lasīt vairāk

Iepazīsti mūsu ārstus

Dr. Andrejs Levins
Dr. Andrejs Levins
Traumatalogs-kombustiologs/ ortopēds