Vispārējā ultrasonogrāfija (USG)

Ultrasonogrāfija ir viena no plašāk izmantotajām mūsdienu medicīniskās diagnostikas metodēm. USG mīkstajiem audiem, iekšējiem orgāniem un locītavām ir neinvazīva, nesāpīga un pacientiem nekaitīga diagnostikas metode, kas speciālistiem ļauj ātri iegūt nepieciešamo informāciju par pacienta veselības stāvokli.

Veselības un skaistuma centrs Adoria piedāvā vispārējās ultrasonogrāfijas izmeklējumus pieaugušajiem un bērniem no 7 gadu vecuma. Ultrasonogrāfijas izmeklējumu kabinets ir aprīkots ar jaunākās paaudzes USG iekārtu, kas mūsu speciālistam ļauj veikt augstas precizitātes izmeklējumus.

Ultrasonogrāfija Rīgā, A. Čaka ielā 70–3, Veselības un skaistuma centrā Adoria! Negaidiet garās rindās, piesakiet savu vizīti jau tagad un uzticiet rūpes par savu veselību mūsu Veselības un skaistuma centra Adoria profesionālajiem un pieredzējušajiem speciālistiem!

Kas ir ultrasonogrāfija?

Vispārējā orgānu, mīksto audu un locītavu sonogrāfija ir neinvazīva, nesāpīga diagnostikas metode, kas ļauj ātri un precīzi novērtēt mīksto audu un orgānu stāvokli. Ultrasonogrāfijas attēlu iegūšanai izmanto augstfrekvences skaņas viļņus jeb ultraskaņu. Ar USG aparātu ultraskaņas viļņi tiek izstaroti uz izmeklējamo ķermeņa daļu. Atstarojoties no audu un orgānu struktūrām, caur USG aparāta zondi tiek saņemts signāls, kas projicējas USG monitora kā vizuāli apskatāms attēls.

Ultrasonogrāfija ļauj ārstiem izvērtēt orgānu izmērus, formu, struktūru un blīvumu. Šī metode ir ārkārtīgi noderīga, lai savlaicīgi atklātu audzējus, cistas, iekaisuma procesus, iegūtus vai iedzimtus patoloģiskus veidojumus un anomālijas. Tāpat ultrasonogrāfijas izmeklējumi var palīdzēt novērtēt arī asins plūsmu asinsvados un dažādu iekšējo orgānu stuktūru un funkcionalitāti.

Kad un kā tiek izmantoti ultrasonogrāfijas izmeklējumi?

USG kā diagnostikas metode tiek plaši izmantota dažādās medicīnas nozarēs.

Mīksto audu ultrasonogrāfija

Mīksto audu USG tiek plaši izmantota traumatoloģijā, lai diagnosticētu vai izslēgtu muskuļu vai saišu plīsumus, cīpslu bojājumus, pataloģisku šķidruma uzkrāšanos, asinsizplūdumus. Ķirurģijā mīksto audu ultrasonogrāfija var palīdzēt identificēt labdabīgus un ļaundabīgus audzējus, cistas vai citus patoloģiskus veidojumus un noteikt to raksturu un izmēru.

Iekšējo orgānu ultrasonogrāfija

Iekšējo orgānu ultrasonogrāfijas izmeklējumi ļauj pārbaudītu dažādus orgānus, piemēram, aknas, nieres, liesu, sirdi, aizkuņģa dziedzeri, dzimumorgānus un citus.

Sonogrāfija vēdera dobumam palīdz noteikt vēdera dobuma orgānu stāvokli, identificēt audzējus vai cistas, kā arī diagnosticēt iekaisuma procesus vai infekcijas. Sirds un asinsvadu ultrasonogrāfijas izmeklējumi palīdz novērtēt asinsvadu stāvokli un plūsmu, sirds struktūras un funkciju stāvokli.

Ginekoloģiskā ultrasonogrāfija palīdz atklāt dažādas reproduktīvo orgānu slimības, iekaisumus un pataloģijas, savukārt grūtnieču ultrasonogrāfijas izmeklējumi ļauj visu grūtniecības laiku sekot augļa attīstībai un laikus konstatēt iespējamās pataloģijas vai anomālijas.

Savukārt vairogdziedzera sonogrāfija ļauj konstatēt izmaiņas vairogdziedzera struktūrā un funkcijās. USG vairogdziedzerim ir īpaši svarīga diagnostikas metode, tā kā izmaiņas vairogdziedzerī un tā funkciju traucējumi izraisa dažādas veselības problēmas, piemēram, sirds ritma traucējumus, vielmaiņas traucējumus, palielinātu asinsspiedienu, svara izmaiņas, menstruālā cikla traucējumus u. c.

Iekšējo orgānu ultrasonogrāfijas izmeklējumi tiek plaši pielietoti tādās medicīnas nozarēs kā ginekoloģijā, uroloģijā, gastroenteroloģijā un kardioloģijā.

Ultrasonogrāfija locītavām

USG locītavām ir specifisks ultrasonogrāfijas izmeklējums, kā veikšanai nepieciešama jaunākās paaudzes USG aparatūra. Tiek veikti tādi locītavu izmeklējumi kā USG ceļa locītavai, USG plecam un pleca locītavām, USG gūžu locītavām u. c.

Ultrasonogrāfija locītavām ļauj novērtēt un diagnosticēt šķidruma apjomu locītavās un locītavu somiņās, locītavu un cīpslu iekaisumus, daļēji novērtēt skrimšļu un meniska stāvokli, virspusējus mīksto audu veidojumus un citus stāvokļus.

Kādas slimības iespējams diagnosticēt ar mīksto audu un orgānu ultrasonogrāfijas izmeklējumiem?

Mīksto audu un orgānu USG  palīdz diagnosticēt dažādas slimības un pataloģijas. Veicot regulāras profilaktiskas vizītes pie sava ģimenes ārsta, sekojot līdzi savam veselības stāvoklim un savlaicīgi veicot nepieciešamos izmeklējumus, būtiski palielinās veiksmīgs ārstnieciskās terapijas rezultāts.

Ar ultrasonogrāfijas izmeklējumiem iespējams diagnosticēt tādas slimības un stāvokļus kā:

  • aizkuņģa dziedzera slimības: ultrasonogrāfija palīdz noteikt aizkuņģa dziedzera iekaisumu ( pankreatīts), cistas, audzējus un citus aizkuņģa dziedzera traucējumus; 
  • aknu slimības: ultrasonogrāfija vēdera dobuma orgāniem, tajā skaitā aknu USG  ir ļoti noderīga diagnostikas metode, kas ļauj noteiktu aknu iekaisumu (hepatītu), aknu cirozi, cistas, audzējus un citus aknu traucējumus; 
  • nieru slimības: vēdera dobuma sonogrāfija var palīdzēt atklāt nierakmeņus, nieru iekaisumu, nieru policistozi, audzējus un citus nieru traucējumus, kā arī palīdz noteikt nieru izmēru un stāvokli; 
  • ginekoloģiskās slimības: ar ginekoloģiskās ultrasonogrāfijas palīdzību var noteikt tādus patoloģiskus veidojumus kā dzemdes miomas, olnīcu cistas, endometriozi un citus ginekoloģiskus traucējumus; 
  • prostatas slimības: ultrasonogrāfija tiek izmantota, lai diagnosticētu prostatas vēzi, prostatas hiperplāziju un citus prostatas traucējumus, kā arī palīdz novērtēt prostatas izmēru un stāvokli; 
  • sirds slimības: sirds ultrasonogrāfija, kas pazīstama arī kā ehokardiogrāfija, ļauj novērtēt sirds struktūru un funkcijas, noteikt sirds vārstuļu stāvokli, asins plūsmas darbību, diagnosticēt iegūtas un iedzimtas sirds slimības, piemēram, sirds mazspēju, sirds muskuļa iekaisumu (miokardītu), dažādas sirds vārstuļu anomālijas u. c.; 
  • gremošanas sistēmas slimības: USG vēdera dobumam var palīdzēt atklāt kuņģa un zarnu slimības, žultspūšļa problēmas, žultsakmeņus, aizkuņģa dziedzera iekaisumu un dažādus citus gremošanas sistēmas traucējumus; 
  • urīnceļu slimības: urīnceļu ultrasonogrāfija var palīdzēt noteikt urīnceļu infekciju, nierakmeņus, urīnpūšļa problēmas un citus urīnceļu traucējumus; 
  • vairogdziedzera funkciju un struktūras izmaiņas: ultrasonogrāfija vairogdziedzerim ļauj diagnosticēt tādas strukturālas izmaiņas kā vairogdziedzera palielinājumu, vairogdziedzera mezglus, hronisku vai akūtu vairogdziedzera iekaisumu un dažādus citus veidojumus.

Kā notiek USG izmeklējums un vai tam nepieciešams sagatavoties?

USG izmeklējums parasti ilgst aptuveni 15–20 minūtes. Procedūra norit guļus, pacientam atrodoties uz kušetes. Atkarībā no izmeklējuma zonas, pacientam lūgs noģērbties. Pirms procedūras veikšanas speciālists uz ādas uzklās speciālu gēlu, kas veicina veiksmīgāku izmeklējuma norisi.

Nekāda speciāla sagatavošanās nav nepieciešama, ja tiek veikti locītavu, virspusējo audu un vairogdziedzera USG izmeklējumi.

  • Ja tiek veikta sonogrāfija vēdera dobumam, 2 dienas pirms vizītes nav ieteicams ēst produktus, kas veicina vēdera uzpūšanos. Uz izmeklējumu jāierodas tukšā dūšā, ieteicams neēst vismaz 6 stundas pirms izmeklējuma veikšanas.  
  • Lai veiktu urīnpūšļa USG, uz izmeklējumu jāierodas ar pilnu urīnpūsli, aptuveni 2–3 stundas pirms izmeklējuma nepieciešams izdzert aptuveni 1l ūdens.

Piesakot ultrasonogrāfijas izmeklējumu, mūsu pacienti saņem norādes, kas jāievēro pirms izmeklējuma veikšanas, lai rezultāti būtu pēc iespējas precīzāki.

Veselības un skaistuma centrs Adoria piedāvā:

  • ultrasonogrāfija vēdera dobumam bērniem no 7 gadu vecuma un pieaugušajiem;
  • ultrasonogrāfija locītavām;
  • ginekoloģiskā ultrasonogrāfija;
  • mīksto audu ultrasonogrāfija;
  • iekšējo orgānu ultrasonogrāfija.

Mūsu speciālisti:

Inese Bērtule – diagnosts/radiologs

Piesakiet savu vizīti jau tagad! Mīksto audu un iekšējo orgānu USG, locītavu USG un vēdera dobuma USG Rīgā, Veselības un skaistuma centrā Adoria. Ātrs ultrasonogrāfijas pieraksts un pieejamas ultrasonogrāfijas izmeklējumu cenas.

BUJ

1. Cik ātri iespējams veikt ultrasonogrāfijas pierakstu? 

Lai uzzinātu aktuālo ultrasonogrāfijas pieraksta gaidīšanas ilgumu, aicinām zvanīt pa tālruni +371 67 315 000. Aptuvenais pieraksta gaidīšanas laiks ir 5 darba dienas. 

2. Vai iespējams veikt USG izmeklējumus arī bērniem? 

Jā, piedāvājam vispārējās ultrasonogrāfijas izmeklējumus arī bērniem no septiņu gadu vecuma.

3. Vai USG izmeklējumi nav kaitīgi? 

Nē, USG izmeklējumi ir veselībai nekaitīgi. Plašos un ilgstošos pētījumos ir pierādīts, ka tie neatstāj nekādu ietekmi uz pacientu veselību. USG ir pilnīgi droša diagnostikas metode gan grūtniecēm, gan bērniem. 

4. Kā nepieciešams sagatavoties USG izmeklējumiem? 

Par nepieciešamo sagatavošanos pirms USG izmeklējumu veikšanas, katrs pacients tiek informēts individuāli. Sagatavošanās nav nepieciešama, ja tiek veikti locītavu, virspusējo audu un vairogdziedzera USG izmeklējumi.

5. Kādas ir USG izmeklējumu cenas? 

Ar aktuālajām USG izmeklējumu cenām aicinām iepazīties mūsu mājas lapā, sadaļā Cenrādis!

 

Lasīt vairāk

Iepazīsti mūsu ārstus

Inese Bērtule
Inese Bērtule
Diagnosts/Radiologs