Kurš gan nezina, kas ir vējbakas? Šķiet, tā ir “vispopulārākā” bērnudārzu slimība, ko izslimo un  aizmirst uz visiem laikiem, jo imunitāte izstrādājas visam mūžam. Lai arī mēdz teikt, ka vējbakas ir salīdzinoši viegla bērnu slimība, ja to neizslimo mazotnē, pieaugušā vecumā saslimšana ar vējbakām var radīt virkni komplikāciju – pneimoniju, galvas smadzeņu un smadzeņu apvalka iekaisumus, kaulu un locītavu infekcijas, ādas infekcijas. 

 

Vislabākā aizsardzība ir vakcīna pret vējbakām. Tā bērnu vakcinācijas kalendārā iekļauta kopš 2008. gada. Kopumā paredzētas divas potes – pirmā vakcīna pret vējbakām tiek ievadīta 12 – 15 mēnešu vecumā. Otro vakcīnas devu ievada pēc 4 – 8 nedēļām. Vakcīna pret vējbakām paredzēta gan bērniem, gan pieaugušajiem. Pēc abu vakcīnu saņemšanas imunitāte tiek iegūta aptuveni 98% apjomā bērniem un 75% apjomā pusaudžiem un pieaugušajiem.  Nereti vakcīna pret vējbakām tiek kombinēta ar vakcīnu pret masalām, masaliņām un epidēmisko parotītu (“cūciņām”).

 

Vakcīna pret vējbakām ieteicama sievietēm, kas plāno grūtniecību un nav izslimojušas šo infekcijas slimību iepriekš. Tāpat vakcīnu rekomendē cilvēkiem, kas nekad nav slimojuši ar vējbakām. Gadījumā, ja ar vējbakām saslimst vakcinēts cilvēks, slimības norisinās daudz vieglākā formā. 

 

Vakcīna pret vējbakām ir droša, taču tāpat kā pēc jebkuras citas potes, organismā var novērot vieglu reakciju. Visbiežāk tas ir neliels pietūkums, apsārtums vai sacietējums dūriena vietā, kas pats no sevis izzūd 1 – 3 dienu laikā. Mazākiem bērniem reizēm novēro paaugstinātu ķermeņa temperatūru.

 

Pie mums, veselības un skaistuma centrā Adoria, vakcinācija pret vējbakām tiek veikta bērniem saskaņā ar valsts noteikto imunizācijas kalendāru, kā arī pieaugušajiem.

 

Kā arī pie mums Adoria, jūs varēsiet saņemt visas nepieciešamās konsultācijas saistībā ar vakcinācijas jautājumiem un pēc nepieciešamības veikt ārsta apskati. 

 

Atcerieties, ierodoties pie mums, veselības centrā Adoria, lai saņemtu vakcinēšanās pakalpojumu, līdzi jāņem sava potēšanas pase!

Lasīt vairāk