A hepatīts ir viena no infekcijas slimībām, ko visbiežāk var iegūt ceļojot. Tautā šī slimība pazīstamas arī kā “dzeltenā kaite”. A hepatīts ir akūts aknu iekaisums, ko lielākoties iegūst, ēdot nemazgātus augļus vai dārzeņus, dzerot nevārītu, netīru ūdeni un neievērojot elementāras higiēnas prasības. Īpašs risks iegūt A hepatītu pastāv, apmeklējot tā dēvētās trešās pasaules jeb jaunattīstības valstis. Riskantas šajā ziņā ir tropu un subtropu valstis. Atgādināsim, ka galvenās A hepatīta pazīmes ir drudzis, dzeltenīga ādas krāsa, nogurums, vemšana, tumšas krāsas urīns un gaišas fekālijas. Slimības inkubācijas periods ilgst no 2 – 6 nedēļām un šajā laikā inficētais cilvēks var inficēt arī citus. Šīs slimības norise mēdz būt atšķirīga – no vieglas līdz smagai, taču jebkurā gadījumā no tās var izsargāties, ja veikta vakcinācija pret A hepatītu. Tieši A hepatīta vakcīna dod ilgstošu aizsardzību pret šo saslimšanu.

 

Pie mums, veselības centrā Adoria, vakcinācija pret A hepatītu tiek veikta gan pieaugušajiem, gan bērniem, sākot no 1 – 2 gadu vecuma. Lai izstrādātos ilgstoša imunitāte A hepatīta vakcīna jāsaņem divas reizes ar 6 – 12 mēnešu intervālu. Imunitāte izveidosies pēc pirmās potes aptuveni 2 – 4 nedēļu laikā. Ar šo laiku vēlams rēķināties, ja plānojat doties ceļojumā. Pēdējo gadu pētījumi gan apliecina, ka vakcinācija pret A hepatītu ar jaunākās paaudzes vakcīnām, nodrošina imunitāti uz visu mūžu jau pēc pirmās potes, un atkārtoti vakcinēties nav nepieciešams. A hepatīta vakcīna ir droša, taču, ņemot vērā, ka tāpat kā pēc jebkuras vakcīnas ievadīšanas organismā, iespējama neliela alerģiska reakcija, tāpēc pirms tiek veikta vakcinācija pret A hepatītu, vēlams konsultēties ar savu ģimenes ārstu.

 

Veselības un skaistuma centrā Adoria, jūs varēsiet saņemt visas nepieciešamās konsultācijas saistībā ar vakcinācijas jautājumiem, pēc nepieciešamības veikt ārsta apskati. Mūsu piedāvājumā ir arī jaunākās paaudzes A hepatīta vakcīna. Iespējams saņemt arī kombinēto poti – apvienotā  A un B hepatīta vakcīna pret abiem hepatīta veidiem vienlaikus.

 

Atcerieties, ierodoties pie mums, veselības centrā Adoria, lai saņemtu vakcinēšanās pakalpojumu, līdzi jāņem sava potēšanas pase!

 

A hepatītu nereti dēvē par netīro roku slimību, ko var iegūt lietojot uzturā netīru dzeramo ūdeni, nemazgātus augļus un dārzeņus, nezināmas izcelsmes un termiski neapstrādātu ēdienu. Paaugstināts risks iegūt šo slimību ir dodoties ceļojumos, īpaši uz siltajām zemēm. Raksturīgākās A hepatīta pazīmes ir slikta pašsajūta, vemšana, drudzis, aknu iekaisums un dzelte, īpaši ievērojama pazīme ir dzeltenas nokrāsas acu āboli. Vakcinēties pret A hepatītu var jebkurā vecumā, vakcinācijas shēma paredz divas potes. Plānojot ceļojumu, pret A hepatītu ieteicams vakcinēties 4 – 6 nedēļas pirms došanās braucienā, lai organisms iegūtu pilnīgu imunitāti.

Arī B hepatīts ir akūta vai hroniska aknu slimība, kad inficēšanās notiek ar asinīm vai seksuāla kontakta laikā. B hepatīta norise ir smagāka, un atveseļošanās process ilgāks nekā A hepatīta gadījumā. B hepatītam raksturīga slikta pašsajūta, drudzis, vemšana, apetītes zudums, sāpes vēderā, dzelte, ko rada aknu iekaisums, kas, neārstējot, var pāriet H2 formā un aknu cirozē. Vakcinēšanos pret B hepatītu var veikt jebkurā vecumā, no 1997. gada B hepatīta pote ir iekļauta bērnu vakcinācijas kalendārā. Kopējā vakcinācijas shēma ietver trīs potes.

Jāatzīmē, ka no 16 gadu vecuma iespējams saņemt kombinēto A un B hepatīta vakcīnu trīs pošu veidā – pēc pirmās potes nākamās divas vakcinē katru ar pusgada intervālu.

Veselības un skaistuma centrā Adoria piedāvājam veikt gan atsevišķās A un B hepatīta vakcīnas, gan kombinēto A un B hepatīta vakcīnu.

Lasīt vairāk