Arī tad, ja ikdienā tiek ievērota rūpīga zobu higiēna, regulāri apmeklēts zobārsts un darīts viss, lai saglabātu zobu veselību, tomēr var gadīties situācijas, kad jāpieņem lēmums par viena vai vairāku zobu izraušanu, zobs tiek zaudēts traumas rezultātā vai esošais zobu izskats vairs neapmierina.
Zobu protezēšana ietver plašu pakalpojumu klāstu, sākot no vienkāršākām stomatoloģiskām manipulācijām zobu estētikas uzlabošanai, līdz pat sarežģītiem un apjomīgiem risinājumiem, kad nepieciešama arī ķirurģiska iejaukšanās.
Mūsdienās pieejamās plašās zobu protezēšanas iespējas ļauj katram pacientam pielāgot atbilstošāko risinājumu pat tādos gadījumos, kad saglabājušies vien daži veseli zobi vai savi zobi nav saglabājušies vispār.
Pirms zobu protezēšanas procedūras uzsākšanas pacients ierodas uz konsultāciju, kuras laikā speciālists veiks izmeklējumus un sastādīs nepieciešamo ārstēšanas plānu. Zobu protezēšanas cenas Rīgā ir gana dārgas, tādēļ svarīgi, lai pacientam tiktu piemeklēts finansiālajām iespējām atbilstošākais variants, kas var tikt izmantots arī kā pagaidu risinājums, līdz pacients izlems par citu protezēšanas pakalpojumu piemērošanu.
Jārēķinās, ka zobu protezēšana prasa laiku un, lai nonāktu pie vēlamā gala rezultāta, var būt nepieciešamas pat piecas un vairāk vizītes.
Gan tad, ja mutē trūkst viens vai vairāki zobi, gan gadījumos, kad mutē savi zobi vairs nav saglabājušies, tos iespējams aizstāt ar izņemamu zobu protēzi.
Izņemamas zobu protēzes cena ir daudz pieejamāka kā pastāvīgo zobu protēžu risinājumi. Tieši tāpēc zobu protezēšana pensionāriem pielāgojot izņemamās zobu protēzes, bieži vien, tiek izvēlēts kā atbilstošākais variants.
Izņemamās zobu protēzes tiek veidotas uz plastmasas bāzes jeb zobu protēzes no termoplasta vai kombinētas protēzes, kas izgatavotas no metālplastmasas.
Tāpat arī pieejamas elastīgās jeb mīkstās zobu protēzes. Atsauksmes rāda, ka šāda veida protēzes ir daudz ērtākas ikdienas lietošanā un nerada alerģisku reakciju. Tās tiek izgatavotas no mīkstas plastmasas, kas ir elastīgs un lokās, taču neplīst, līdz ar to protēzes no šāda materiāla ir izturīgākas.
Mūsu veselības centra zobārstniecība piedāvā izgatavot:
- parciālās zobu protēzes,
- totālās zobu protēzes,
- 1 zoba protēzes,
- lokveida zobu protēzes,
- papildus tiek piedāvāti arī zobu protēžu korekcijas un labošanas pakalpojumi.
Parciālās zobu protēzes
Daļējas jeb parciālās protēzes ir piemērots tādos gadījumos, kad saglabājušies savi zobi, jo tās ar speciāliem metāla āķīšiem jeb skavām stiprinās pie esošajiem zobiem. Ar šāda veida protēzēm iespējams aizvietot vienu vai vairākus, rindā vai atsevišķi trūkstošus zobus.
Viena zoba plate
Viena zoba plate ļauj aizstāt vienu trūkstošu zobu gadījumos, kad citi protezēšanas veidi vai implantoloģijas risinājumi pacientam finansiālu vai citu iemeslu dēļ nav iespējami, vai arī kā pagaidu variants pirms citu protezēšanas procedūru uzsākšanas vai to gaitā. Tā sastāv no viena mākslīgā zoba un mākslīgās smaganas, kas aptver balsta zobus.
Totālās jeb pilnās protēzes
Pilnās zobu protēzes pielāgo gadījumos, kad kādā no žokļiem savi zobi vairs nav saglabājušies. Izvēloties šo protēžu veidu jārēķinās, ka būs nepieciešams ilgāks adaptācijas periods, lai pierastu ikdienā ēst un runāt ar jaunajām protēzēm.
Pilnās protēzes balstās tikai un vienīgi uz smaganām un aukslējām piesūkšanās efekta rezultātā. Lai nodrošinātu pilnīgu komfortu iespējams iegādāties zobu protēžu fiksācijas līmes. Taču precīzu, pacienta smaganu un aukslēju formai izgatavotu protēžu gadījumā, zobu protēzes līme ikdienā nav nepieciešama, jo protēzes pieguļ stingri.
- Tieši tāpēc zobu protēžu izgatavošanas un pielaikošanas procesa gaitā ir svarīga sadarbība starp zobu protezētāju un pacientu, kā arī pacienta pacietība gadījumos, kad zobu protēzes nepieciešams atkārtoti nosūtīt pie zobu tehniķa precīzākai korekcijai. Tas tiek darīts, lai izgatavotās protēzes būtu pēc iespējas komfortablākas un ērtākas turpmākajai ikdienas lietošanai.
Tomēr, kā rāda prakse, apakšžokļa pilnās protēzes mēdz neturēties pietiekami stingri, īpaši žokļa kaula rezorbcijas jeb noārdīšanās gadījumos.
Tas var radīt diskomfortu, tiek apgrūtināta ēšana un runas funkcijas. Šādos gadījumos kā viens no variantiem tiek piedāvāts apakšžoklī ievietot divus implantus, lai uz tiem uzstādītu totālu apakšžokļa protēzi, tādejādi nodrošinot komfortablu un stingru protēzes fiksāciju.
Lokveida zobu protēzes
Lokveida protēzes piemērotas gadījumos, kad ir saglabājušies savi zobi, jo tās, gluži tāpat kā parciālās zobu protēzes, balstās uz esošajiem zobiem vai zobu kroņiem.
Lokveida protēzes tiek izgatavotas no metāla un plastmasas. Pateicoties metāla konstrukcijai, tās mutē aizņem daudz mazāk vietas kā plastmasas parciālās protēzes.
Tās ir arī augstākas kvalitātes un izturīgākas pret lūzumiem, turklāt metāla lokveida karkass palīdz pārnest košanas slodzi daļēji caur esošajiem zobiem ar uzgultņu palīdzību. Tās ir daudz komfortablākas un adaptācijas periods pie šīm protēzēm ir īsāks.
Neizņemamās jeb pastāvīgās zobu protēzes
Tādas zobu protēžu konstrukcijas kā zobu tilti un zobu kroņi pieder pie neizņemamajām jeb pastāvīgajām zobu protēzēm.
Tāpat veselības centra Adoria zobārstniecībā tiek piedāvāti tādi zobu protezēšanas pakalpojumi kā zobu implantu ievietošana, zobu restaurācija ar onleju un inleju plombām, kā arī venīru uzlikšana gadījumos, kad pacients vēlas veikt tikai estētiskus uzlabojumus.
Pastāvīgie zobu protezēšanas pakalpojumi ir dārgāki, taču tiek iegūts īpaši estētisks rezultāts, kad mākslīgos zobus ir teju neiespējami atšķirt no dabīgajiem, turklāt ikdienā par to, ka uzstādīti mākslīgie zobi nekas neliecina, tie kalpo tieši tāpat kā dabīgie zobi.
Zobu kroņi
Skaistuma un veselības centrā Adoria tiek piedāvāts izgatavot zobu kroņus un tiltus no:
- plastmasas,
- metālkeramikas,
- metālplastmasas,
- porcelāna vai cirkonija,
- kā arī lietos metāla kroņus.
Tieši kroņa materiāls, galvenokārt, nosaka to cenu, tādēļ pacients var izvēlēties savām iespējām atbilsotšāko kroņa materiālu.
Zobu kroņus izmanto gadījumos, kad zobi ir nopietni bojāti tādu zobu defektu gadījumos kā kariess, erozija, nodilums vai traumas, un zaudētais zoba audu apjoms ir tāds, ka to nav iespējams vairs atjaunot ar plombas palīdzību.
Zobu kroņu uzstādīšana aizņem laiku un tam būs nepeiciešams ieplānot vairākas vizītes, tāpēc, līdz tiek uzstādīti pastāvīgie kroņi, pacienta ērtībai tiek piedāvāts uzlikt pagaidu kroņus.
Zobu tilts
Zobu tilti ir neizņemamo protēžu veids, kas tiek izmantots gadījumos, kad pacientam trūkst viens vai vairāki blakus esoši zobi. Zobu tilta cena ir atkarīgas no izvēlētā materiāla – plastmasas vai lietā metāla zobu tilts cenas ziņā būs lētāks risinājums, kā porcelāna vai cirkonija zobu tilts.
Zobu tilts fiksējas uz blakus esošajiem veselajiem zobiem, kas tiek noslīpēti, lai uz tiem varētu uzstādīt izgatavoto zobu tiltu. Tā kā zobu tilta uzstādīšana prasa dabīgo zobu pieslīpēšanu, tad nepieciešams iepriekš rūpīgi izvērtēt zobu tilta priekšrocības un iespējamos mīnusus.
Onlejas un inlejas
Gadījumos, kad zobu protezēšana nav nepieciešama, bet vēlama neliela īsto zobu restaurācija, izmanto īpašas plombas – inlejas un onlejas.
Šīm plombām tiek noņemts nospiedums un tās izgatavo laboratorijā no metāla sakausējumiem, kompozītmateriāliem vai porcelāna.
Inlejas izmanto, kad palikusi neliela zoba daļa, bet onlejas nosedz visu kožamo virsmu. Ja pacienta zobs ir bojāts dažādu zobu defektu dēļ un rezultātā palicis mazāk par 30% vesela zoba audu, zoba atjaunošanai izmanto zoba saknes inleju. Inleja tiek iecementēta zoba saknē, lai izveidotu stabilu pamatu zoba atjaunošanai ar zoba kroni vai tiltu.
Zobu implanti
Implantēšana ir zobu protezēšanas procedūra, kuras laikā esošās īstā zoba saknes vietā tiek ievietota mākslīgā sakne jeb titāna skrūve, kas kalpo par pamatu zobu kronim, tiltam vai protēzei.
Zobu venīri
Veselības un skaistuma centrā Adoria tiek piedāvāta arī venīru uzlikšana.
Tā nav zobu protezēšana burtiskā izpratnē, bet gan estētisks uzlabojums. Venīri ir plānas porcelāna plāksnītes, ko cieši piestiprina zobu virsmai, ļaujot iegūt ne tikai estētiski skaistus zobus, bet arī izlabot nebūtiskus ortodontiskus defektus (spraugas, nelīdzena zobu virsma u.c.).
Veselības un skaistuma centra Adoria zobārstniecības protezēšanas speciālisti aicina savus pacientus, lai profesionāli un kvalitatīvi veikts protezēšanas darbs ļautu Jums atkal smaidīt no sirds!
BUJ
1. Kādas zobu protēzes izvēlēties?
Tieši Jums atbilstošāko zobu protēžu veidu vēlams noskaidrot piesakoties konsultācijai pie mūsu zobu protezētājiem. Speciālists palīdzēs ieteikt zobu protēzes izvērtējot ne tikai zobu stāvokli, bet ņemot vērā arī Jūsu finansiālās iespējas.
2. Cik ilgs laiks nepieciešams, lai pierastu pie izņemamajām zobu protēzēm?
Katram pacientam šis laiks ir individuāls, taču vidējais izņemamo protēžu adaptācijas periods ilgst 3 – 4 nedēļas. Tas ir laiks, kas nepieciešams, lai vaigu un mēles muskuļi pārtrauktu ievērot mākslīgo zobu konstrukciju.
3. Cik ilgi kalpo izņemamās zobu protēzes?
Tas atkarīgs no izvēlēto protēžu veida un to izgatavošanas materiāla. Plates zobu protēzes kalpo vidēji 3 – 5 gadus, lokveida protēzes kalpo aptuveni 5 – 10 gadus.
4. Vai mākslīgos zobus un zobu protēzes nepieciešams kopt tāpat kā dabīgos zobus?
Izņemamo zobu protēžu kopšana atšķiras no pastāvīgo zobu protēžu kopšanas. Izņemamās zobu protēzes nepieciešams vairākas reizes dienā izņemt no mutes un ar zobu birsti un zobu pastu rūpīgi notīrīt. Arī mīkstos smaganu audus nepieciešams notīrīt ar īpaši maigu zobu birstīti, lai atbrīvotos no aplikuma. Uz nakti zobu protēzes nepieciešams izņemt, lai atpūtinātu mutes gļotādu.
Neizņemamo zobu protēžu kopšana būtiski neatšķiras no dabīgo zobu kopšanas.
5. Kāds zobu protēžu veids ir lētākais?
Zobu protezēšana ar izņemamajām zobu protēzēm būs lētāks risinājums kā zobu protezēšana ar zobu kroņiem vai zobu tiltu. Tikai pēc vizītes pie speciālista būs iespējams lemt par tieši Jums atbilstošāko zobu protēžu veidu.
Ar aktuālajām zobu protezēšanas pakalpojumu cenām aicinām iepazīties sadaļā Cenrādis!