Piesakiet vizīti


Menopauze

Ikvienai sievietei, sasniedzot noteiktu vecumu, ātrāk vai vēlāk iestājas menopauze. Vienkāršoti skaidrojot, uz visiem laikiem pazūd menstruācijas. Medicīniski to skaidro ar olnīcu darbības izsīkumu un ovulācijas izbeigšanos. Process notiek pakāpeniski, vidēji vecumā no 45 līdz 55 gadiem. Ja kopš pēdējām mēnešreizēm ir pagājis vismaz viens gads un šajā laikā tās nav atgriezušās, var droši teikt – jums iestājusies menopauze. Savā ziņā tas ir jauns sākums sievietes dzīvē un tam ir arī daudz priekšrocību. Neraugoties uz bioloģisko vecumu, mūsdienās pusmūža sievietes spēj būt aktīvas, dzīvespriecīgas un paveikt daudz lielisku lietu. Bērni izauguši, dzīvē iegūta stabilitāte, beidzot ir iespēja īstenot ieceres, kam iepriekš neatlika laika.

Lai arī menopauze ir normāls fizioloģisks process, lielākā daļa sieviešu izjūt tās tuvošanos. Laiks, kamēr organisms pārkārtojas jaunajam režīmam, ne vienmēr ir patīkams.

Pārejas procesā līdz pilnībā iestājas menopauze izšķir vairākus posmus:

  • Premenopauze – parādās dažus gadus pirms pazīmēm, kas liecina par klimaktērija tuvošanos. Pakāpeniskas izmaiņas notiek endokrīnajā sistēmā un lielākoties tās saistītas ar menstruālā cikla traucējumiem. Vidēji premenopauze sākas vecumā ap 40 – 45 gadiem.
  • Klimaktērijs jeb klimakss – posms, kurā notiek olnīcu darbības samazināšanās līdz pilnīgam izsīkumam. Mainās mēnešreižu biežums, ilgums, asiņošanas stiprums. Parādās dažādas nepatīkamas sajūtas kā karstuma viļņi, miega traucējumi, garastāvokļa svārstības, pazemināts libido, izmainīta vielmaiņa (bieži vērojams svara pieaugums), vērojamas ķermeņa un ādas izmaiņas, piemeklē biežākas galvassāpes, mēdz piemeklēt atmiņas traucējumi, biežs nogurums.
  • Menopauze – laiks, kad pēc pēdējām fizioloģiskām menstruācijām pagājuši ne mazāk kā 12 mēneši. Sievietēm menopauze iestājas vidēji 49-52 gadu vecumā.
  • Postmenopauze – laiks pēc menopauzes iestāšanās, būtībā viss atlikušais sievietes mūžs.

Menopauze un ar to saistītās izmaiņas sievietes organismā ir ļoti komplicēts process, tāpēc aicinām pievērst uzmanību savām sajūtām un ne retāk kā reizi gadā apmeklēt ginekologu. Profilaktiskā apskate ļaus savlaicīgi atklāt iespējamās problēmas, kā arī ginekologs jums ieteiks piemērotākos risinājumus dažādu nepatīkamo simptomu mazināšanai vai novēršanai.  Veselības un skaistuma centra Adoria ginekologi ir ar lielu profesionālo pieredzi vidēja un vecāka gadagājuma sieviešu izmeklēšanā un ārstniecībā. Jūs gaida iejūtīgi un zinoši speciālisti, kas rūpīgi uzklausīs un iedziļināsies jūsu problēmās. Klimakss un menopauze nav šķērslis pilnvērtīgai dzīvei!

Lasīt vairāk