Piesakiet vizīti


Menopauze – jauns un īpašs laiks sievietes dzīvē

 

Ikvienai sievietei, sasniedzot noteiktu vecumu, iestājas menopauze. Tas ir pavisam jauns posms sievietes dzīve, jauns etaps, kas ir nozīmīgs un īpašs. Laiks, kad ar mīlestību un sapratni jāpieņem izmaiņas savā ķermenī un organisma procesos. Tas ir laiks, kam līdzi mainās arī sievietes emocionālā pasaule. 

Menopauze, jeb klimakss tulkojumā no grieķu valodas ( klimax )  nozīmē kāpnes, – tas ir kā nākošais pakāpiens sievietes dzīvē, tāpat kā daudzi citi, kas jau iepriekš veikti. Tas nebūt nav laiks, kas būtu jāgaida ar bažām, – galvenais ir laikus zināt un izprast izmaiņas, kas šajā laikā noris sievietes ķermenī. 

Kopā ar veselības un skaistuma centra Adoria zinošajiem ginekologiem, kam ir liela pieredze vidēja un vecāka gada gājuma sieviešu ārstniecībā un uzraudzībā, Jūs varēsiet droši un ar pārliecību seko līdzi izmaiņām savā ķermenī, pēc iespējas novērts nepatīkamus simptomus un uzturēt savu sievišķo veselību lieliskā stāvoklī! 

 

Kad iestājas menopauze? 

Nevar noteikt konkrētu vecumu, cik gados sākas menopauze. Vēl pirms menopauzes iestāšanās, daudzu gadu garumā notiek dažādi pārmaiņu procesi sievietes ķermenī. 

Katrai sievietei tas noris individuāli, taču lielākoties tas notiek laikā no 45 – 55 gadu vecumam. 

Var teikt, ka sievietei iestājusies menopauze tad, kad fizioloģiskās mēnešreizes nav bijušas un atsākušās vismaz 12 mēnešus. 

Menopauzes ilgums, jeb laiks, līdz pilnībā iestājusies menopauze arī katrai sievietei ir individuāls. Pārejas posms sākas pēc 40 gadu vecuma, sākoties premenopauzes posmam tas var ilgt pat 10 – 15 gadus. 

Par to, kad aptuveni gaidīt menopauzes laiku savā dzīvē, kā piemērs var kalpot mammas un vecmammas pieredze. Lai gan tas nevar kalpot par precīzu atskaites punktu, tomēr bieži vien vērojams, ka ģenētiski tas izpaužas līdzīgi gan vecumposma, gan simptomu ziņā. 

 

Kas tad īsti ir menopauze? 

Tas ir pakāpenisks pārmaiņu process sievietes organismā, kad olnīcas vairs neizstrādā folikulus, izsīkst olnīcu funkcija un tā rezultātā rodas sievišķo hormonu estrogēnu nepietiekamība. Asinsanalīzes to var konstatēt pēc tā, ka palielinās folikulu stimulējošā hormona (FSH)  līmenis asinīs, savukārt estradiola (E2) līmenis samazinās. 

Būtībā tas ir laiks, kad sievietes reproduktīvais vecums noslēdzas un sievietei vairs nevar iestāties grūtniecība. Taču tikai tad, kad veikti klīniskie, laboratoriskie un ultrasonogrāfijas izmeklējumi, var noteikt, vai olnīcas savu aktīvo darbību patiešām beigušas. 

Pārejas procesā līdz pilnībā iestājusies menopauze, izšķir vairākus posmus: 

  • Premenopauze – parādās dažus gadus pirms pazīmēm, kas liecina par klimaktērija tuvošanos. Pakāpeniskas izmaiņas notiek endokrīnajā sistēmā un lielākoties tās saistītas ar menstruālā cikla traucējumiem. Vidēji premenopauze sākas vecumā ap 40 – 45 gadiem, kas arī ir menopauzes sākums.
  • Klimakss  – posms, kurā notiek olnīcu darbības samazināšanās līdz pilnīgam izsīkumam. Mainās mēnešreižu biežums, ilgums, asiņošanas stiprums.
  • Menopauze – laiks, kad pēc pēdējām fizioloģiskām menstruācijām pagājuši ne mazāk kā 12 mēneši. Sievietēm menopauze iestājas vidēji 49-52 gadu vecumā.
  • Postmenopauze – laiks pēc menopauzes iestāšanās, būtībā viss atlikušais sievietes mūžs. 

Lasīt vairāk

Lasīt vairāk